Monday, July 17, 2017

საბოლოო პრეზენტაცია

მოსწავლეების მიერ მომზადებული ინტერვიუები






Wednesday, July 12, 2017

ფოტომასალა











ფასილიტაცია

 



პროექტის ფარგლებში ჩატარებული გაკვეთილის გეგმა, ქართულად და ინგლისურად


1.გაკვეთილის თემა
ცნობილი პროფესიები

2.სწავლების საფეხური/ კლასი/ საგანი
საშუალო/ X  კლასი/ ინგლისური

3. მასწავლებლის სახელი, გვარი
 ნინო სარაული


4.მოსწავლეთა რაოდენობა
 20 მოსწავლე

5.განსაკუთრებული საჭიროების მქონემოსწავლეთა რაოდენობა და პროფილი
0

6.გაკვეთილის სასწავლო მიზნები


   გაკვეთილის ბოლოს მოსწავლეებმა შეძლონ სხვადასხვა პროფესიებზე საუბარი ახალი ლექსიკის გამოყენებით.  


7.ეროვნული სასწავლო გეგმით განსაზღვრული მისაღწევი შედეგი/ინდიკატორი
უცხ.ს.VI.13. მოსწავლეს შეუძლია მონაწილეობა მიიღოს ინტერაქციაში მისთვის ნაცნობ თემატიკაზე.
შედეგი თვალსაჩინოა, თუ მოსწავლე:
·           მოუმზადებლად ახერხებს ინფორმაციის გაცვლას მისთვის კარგად ნაცნობ თემატიკაზე;
·           ამა თუ იმ საკამათო საკითხთან დაკავშირებით მომზადების გარეშე გამოხატავს საკუთარ დამოკიდებულებას, პოზიციას და განმარტავს მას (რა მოწონს/არ მოსწონს, რატომ);


8.თანმიმდევრობა

(აქტივობა და დრო)
აქტ. 1 გამოწვევა
მასწავლებელი დაფაზე წერს სიტყვას ‘პროფესია’ და მოსწავლეები ასახელებენ ყველა იმ პროფესიას რაც ახსენდებათ. (mind map)

მთელ კლასთან
      



4 წთ

  აქტ. 2 
მოსწავლეებს მასწავლებელი ურიგებს ბარათებს სადაც მოცემულ  სიტყვები  და განმარტებები (სიტყვები და განმარტებები უკავშირდება პროფესიებს). მოსწავლეებმა უნდა დააკავშირონ ისინი ერთმანეთთან.

ნამუშევრებს გაუზიარებენ მთელ კლასს.

ჯგუფური მუშაობა







10წთ









   აქტ. 3 
      
  ზემოთ აღნიშნული პროფესიებიდან მოსწავლეები დაასახელებენ იმ დაწესებულებებს სადაც მუშაობენ ეს ხალხი.

მთელ კლასთან





3წთ


         აქტ. 4

მოსწავლეები უსმენენ აუდიო ჩანაწერს სადაც ხალხი ლაპარაკობს თავის პროფესიაზე. მოსწავლე უნდა მოიხვდეს თუ  რომელ პროფესიაზეა საუბარი.

ინდივიდუალურად



5წთ







         აქტ. 5
დაფაზე ჩამოწერილი პროფესიებიდან მოსწავლე ჩაიფიქრებს ერთერთს და კითხვების დასმით მეორემ უნდა გამოიცნოს რა პროფესია აქვს მეწყვილეს ჩაფიქრებული.

მაგალითად უსვამს ასეთ შეკითხვას: ოფისში მუშაობს? ბევრ ფულს გამოიმუშავებს? მთელი დღის განმავლობაში ზის? ...

წყვილებში


5წთ





         აქტ. 6
მოსწავლეები კითხულობენ სტატიას და ასრულებენ სავარჯიშოს.

ინდივიდუალურად


7წთ

       აქტ. 7
მოსწავლეები უყურებენ ვიდეოს „10 ყველაზე მაღალ ანაზღაურებადი პროფესია ამერიკაში“. და შემდეგ პასუხობენ შეკითხვებს:
·         რა არის ყველაზე პოპულარული პროფესია საქართველოში?
·         არის საქართველოში რაიმე ტრადიციული/ თანამედროვე პროფესია?
·         რა არის ყველაზე მაღალანაზღაურებადი პროფესია საქართველოში?
·         სად გჭირდებათ ინფლისური ენის ცოდნა?


ინდივიდუალურად

8წთ


საშინაო დავალება:
დაწერონ თემა ‘ პროფესია რომელიც ავირჩიე’


ინდივიდუალურად


2წთ

9.შეფასება
რამდენად იყვნენ ჩართულნი საგაკვეთილო პროცესში, და საუბარში.  რამდენად აქტიურად გამოიყენეს ახალი ლექსიკა საუბრისას.

10.საკლასო მენეჯმენტი
ინდივიდუალური, წყვილებში, ჯგუფური,  მთელ კლასთან

11. რესურსები
ფლეშქარდები, ინფორმაციის წყარო- ტექსტი სახელმძღვანელო Gateway A2, დაფა, ცარცი, ვიდეო, CD.



Overall Objective: Ss will be able to speak about different jobs by using new vocabulary.

Time
Topic
Organization
Procedure
Materials/
Handouts
4 min
Warm-up
Whole class
Teacher puts the mind map on the board with professions in the center and asks students to identify examples of professions.
Board/chalk
10 min
Activity 1
Group work
Teacher divides Ss into groups,  gives Ss handouts and asks them to match the jobs to their definitions.
Elicit the correct answer
Flashcards
3 min
Activity 2
Whole class
Teacher asks Ss to say where the people usually work (people from the poster)

5 min
Activity 3
Individual
Listen to the people talk about their jobs. What are their jobs?
Audio
8 min
Activity 4
Pair work
Choose a job from the board, don’t tell anybody What the job is, ask questions to discover the job.
Questions, ex.
·        Do you work in an office?
·        Do you have to make telephone calls?
·        Do you make a lot of money?
·        Do you sit all day?
·        Are you a teacher?
(a pair for modeling)

7 min
Activity 5
Individual
Ss read the magazine article and do the activity3  
Gateway A2
Unit 7 p.93, ex. 2 and 3
6 min
Assessment
Individual
Ss watch the video about top 10 highest paying jobs in the USA.
After watching they answer the questions.
·        What are the most popular professions nowadays in Georgia?
·        Are there any traditional/modern professions?
·        What are well-paid professions?
·        Where do you need your knowledge of English?
video
2 min
Closure
Individual
Homework: “A job of my choice”